How Much Does it Cost to Make Bread with a Breadmaker?

Bread machines are great. I've been using ours to make bread a few times a week for a couple of years now. I have assumed that it is cheaper to make bread at home than it is to buy it. I finally tried to figure out if this is true.

The prices of the key ingredients vary quite a bit. For this calculation I used the current prices from my local Metro store. Most of the ingredients are sold by weight but are used by volume. Converting kilos to cups or grams to teaspoons is not exact. I used the calculator found on the Gourmet Sleuth website for the conversions.

I have not considered the cost of electricity. When I get the voltmeter back I will add it in.

Ingredient Amount Cost (in dollars)
Salt 1.75 tsp .01
Flour 4 cups .60
Butter 2 tbs .17
Sugar 2 tbs .02

Powdered Milk

2 tbs .14


2 tsp .36
Total Cost per Loaf   $1.29

So, cheaper than than store bought, and usually tastier. The other factor to consider is that I often have leftover bread becuase it goes stale before we can finish the loaf. Homemade bread goes stale much faster than store bought.


I'm getting more and more convinced that a bread machine would be a terrific idea, Since I developed the blasted nut allergy, I haven't had yummy bread. That the price's good makes it all the better.

It took a litle while to figure out the right recipe, but now it is automatic. Takes very little effort. Pretty good bread.